$176 Dollars Worth of Groceries Looks Like What?

Yup $176 dollars of groceries looks just like this…
Photobucket
I kid you not.
Now why the heck would I spend that much on groceries when I live alone? Because just that I LIVE ALONE therefore I only go grocerie shopping when I NEED to. AKA when the fridge is empty and the cabinets are empty. Yup I wait as long as possible to go.
Word to the wise? Go to the the farmers market to get your fruits and veggies. WOW they were expensive at Wegmans! Never again will I make that mistake! 
Nikki is that 4 boxes of cereal? 
Why yes, yes it is! Ya see since I live alone I tend to eat cereal or eggs for breakfast. Not abnormal at all for me. 
So there ya have that is what $176 dollars of groceries looks like. 
  Hugs, Nikki

I have 7 Lovely Comments, I would love to have yours... on $176 Dollars Worth of Groceries Looks Like What?

  1. avatar
    Sinead says:
    May 24, 2012

    At least it looks healthy!! I may or may not have just splurged and bought myself cheesecake :/

  2. avatar
    May 24, 2012

    I spent $176 way more than I care to admit… but I do have four mouths to feed, lol. I do, like you, wait till there’s nothing left in the house before venturing out……

    ….Like today I have to go out and get milk. No desire to get out of my PJs and drive to the store… but the kids LIVE on milk, haha.

    xoxo

  3. avatar
    J and A says:
    May 24, 2012

    Looks like a good haul. I love stocking up!!

  4. avatar
    Lindsay says:
    May 24, 2012

    I hate grocery shopping. I’m bad about going to the store and only getting what I need for that night’s meal.

  5. avatar
    Rachelle says:
    May 25, 2012

    It’s about time I head out and shop too. My fridge is looking a little bare. Lol!

  6. avatar
    May 25, 2012

    i just read your post over at J & A and i had to come back & tell you how freaking fabulous you look! i cant even believe it. way to go girl, such an inspiration!

    xo

  7. avatar
    Jane says:
    May 30, 2012

    Lol! I totally understand that. While Daniel was deployed I thought I was going to save so much money on groceries. And, I did, a bit. But, 1) shopping for 1 is more expensive, it’s so much cheaper in bulk and 2) I would do the same thing where I wouldn’t go until I NEEDED to go because I couldn’t live off of expired ketchup and then it was a HUGE trip.

Leave a Reply